Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Önerileri

Çocuklar evin hiçbir odasına sığmazlar. Hemen hemen her odada az da olsa oyuncakları bulunur. Bu durum hem çocukları hem de anne-babaları rahatsız eder. O yüzden en iyisi çocuklara odalarında bir oyun köşesi hazırlamaktır. Çocuk odalarında oyun köşesi fikirlerini şöyle sıralayabiliriz:

Renkli Saklama Kapları

İlk olarak temini kolay olan saklama kaplarını farklı renklere boyayıp her bir renge uygun oyuncağı yerleştirerek hem yerden tasarruf sağlanabilir hem de çocuklar için oyuncak toplamak bir eğlence haline getirilebilir.

Resimleri Asmak

Çocuklarımızın yaptığı resimleri ve ya etkinlikleri sergilemek adına bir duvarı iplerle donatıp renkli üzerinde şekiller olan mandallarla asmaları sağlanır. Bu çocuğu resim ve etkinlik yapmaya da teşvik eder.

Odada Çadır

Çocuklarıyla kamp yapmayı seven ailelerin odanın bir köşesine çadır koyup çalı çırpıları ateş yakacakmış gibi üst üste dizerek hazırlayacakları oyun köşesi yine eğlenceli bir ortam oluşturabilir.

Ağaç evde oynamayı seven çocuklar içinse odanın duvarına ağaç resmi yaparak raflar monte edip sanki ağaca tırmanıyormuş izlenimi verilebilir.

Tırmanma Duvarı

Yine odanın bir köşesine tırmanma duvarı olarak basamaklar yapılıp çocukların arkadaşlarıyla rahatça oynayacağı bir platform hazırlanabilir.

Masa Başı Aktiviteleri

Çocuklar için masa başı aktiviteleri desteklemek için onlara özel masalar tasarlanabilir. Ya da oyunlu masalar alınarak çocukların masa başında öğrenmesi ve eğlenmesi de yine oyun köşesi fikirleri arasında sıralanabilir.

Kitaplıkların yan yana getirilip arasına bir oturma yerinin yapılması çocuklar için eğlenceli zamanlar yaratmada etkilidir.

Write a comment