Dar ve Uzun Oda Dekorasyon Nasıl Olmalı

dar ev dekorasyonuDikdörtgen şekliyle daha iyi ifade edilebilecek dar ve uzun odalar dikdörtgenin birbirine bakan paralel uzun kenarların birbirine daha yakın olmasını ifade eder. Dar odalarda ev dekorasyonu yapmak oldukça güçtür. Bunun üzerine dar ve uzun odalarda ise nispeten daha kolay ve keyifli bir dekorasyon planı yapmak mümkün.

Öncelikle uzun bir salona ya da misafir odasına sahip olduğunuz için bütüncül bir yaklaşımdan uzak durmalısınız. Odayı uzunlamasına en az iki bölmeye ayırarak farklı bölmeler oluşturmalısınız. Dar ve uzun odaları farklı bölgelere ayırıp tasarlamak her zaman avantaj teşkil etmektedir. Bu tarz mekanları bir bütün halinde dekore etmek güç olacaktır. Bu bölmeler kafamızda tasarlandıktan sonra koltukların yerleşimi, sehpa olacaksa sehpanın tasarımı ve rengi, halıların yekpare mi yoksa iki ya da daha fazla sayıda mı olacağı gibi hususları değerlendirmeliyiz.

Dar ve uzun odalarda televizyonu ve koltukları özel bir köşe görünümünde tasarlayabilirsiniz. Koltuklar odanın kapıya en uzak köşesinde u harfi şeklinde TV’ye bakan yönde yerleştirilebilir. Bahsedilen bu tasarım modelinde TV dikdörtgenin kısa kenarında yer almaktadır.

Dar ve uzun odalarda televizyonu odanın uzun duvarına yerleştirmek de mümkün. Bunun için pencereleri kapatmayacak uzun duvar seçilmelidir. Uzun duvara monte edilen TV tam karşısına koltukları almalıdır. Tekli ve üçlü koltuklar birtakım olarak aynı hizaya gelmelidir. Yani TV bir uzun kenarda koltuklar da diğer uzun kenarda. Odada yer alan diğer boş alanları ise sehpalar, vitrin ve diğer dekorasyon ürünleri kaplayabilir.

Ev ve ofis şekilleriniz ne olursa olsun dar ve küçük mekanları da tıpkı büyük alanlar gibi dekore edebilmelisiniz. Bakış açınızı ve dekorasyon düşüncenizi geliştirmek için modern dekorasyon fikirlerinden yararlanmak işinize yarayabilir.

Write a comment