Dekorasyonda Renklerin Psikolojik Etkileri

dekorasyonda renklerDekorasyon işi zor bir iştir. Muhakkak elde olan malzemelerde en uygun dizaynlar yapılmaya çalışılır. Hem ev sahibinin zevkleri önemlidir hem şık bir görüntü elde etmek hem de eğer alan kısıtlıysa bu alanı değerlendirebilmek önemlidir. bazen kafamızda anında fikirler oluşmaya başlar fakat özellikle ev sahibinin ağırlıklı olarak kullanmak istediği renkler olabilir. Peki bu tercih edilen neler ifade ediyor ve eğer birşeyler ifade etmesi gerekiyorsa hangi renkler tercih edilmelidir.

Öncelikle en popüler olan fakat kullanılması adına biraz çekincelerin olduğu kırmızı renkten bahsedelim. Güç, tutku ve aşkın rengi olan kırmızı enerjisi oldukça yüksek olan bir renktir. Eğer özgüvenin artırılması gereken bir ortam oluşturulmak isteniyorsa o zaman kırmızı kesinlikle kullanılması gerekir.

İkincil olarak severek ve mutlaka tercih edilen renkler krem ve bej.  Daha çok nötr olan ve renk renkle uyum sağlayabilen bu renkler daha çok rahatlatıcı ve ferahlatıcı hisler uyandırmasıyla bilinmektedir. Her alana uyum sağladığı için de kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Özellikle mobilyalarda kullanılan kahverengi ise her renkte olduğu gibi hem sıcak tonlarda hem de soğuk tonlarda olanları mevcuttur. Sıcak tonlarda olanlar biraz daha rahatlık ve yumuşaklık hissettireceği gibi daha soğuk tonlu olanları ise odaklanmayı artırmaktadır.

Siyah renk kullanımından bahsedelim. Özellikle şıklık katan siyah rengi aynı zamanda girdiği ortamı daha güçlü daha sağlam ve daha net hale getirmektedir. Otoriteyi artırmak için kullanılabileceği gibi aynı zamanda fazla kullanıldığı takdirede sıkıcı hale gelebilir.

Beyaz renk ise elbette saflık, masumiyet göstermektedir. Ancak dekorasyonda kullanılan beyaz rengi alanı daha büyük ve bütün hale getirmek için kullanılmaktadır. Pozitif anlamlar katmakla beraber ışığı ve parlaklığı artırmakla beraber oldukça dinlendirici bir renktir.

dekorasyonda renklerin kullanımı

Write a comment