Dekorasyonda Yükselen Trend Mat Tonlar

Mat tonlar son zamanlarda oldukça moda hale geldi. Sadece solun renklerde değil aynı zamanda çok canlı olan renklerde de mat tonlar mat kaplamalar görülmektedir. Buzlu camla, mat renkli seramik objeler sanki işlenmemiş bir görüntü sağlamaktadır. Bunun için mat tonlar dendiğinde aklınıza sadece soluk tonlar gelmesin. Renk rengin mat görünümlü olanlarını terci edebilirsiniz. Örneğin parlak camlardan oluşan veya parlak yüzeyli mobilyalardan daha mat olan mobilyaları, verniklenmemiş yer döşemelerini, keten perdeleri tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra genel olarak içerisinde sıcaklık barındırmayacak, olan leylak tonlarını (mauve), yine sıcaklık bulundurmayacak kahverengi (taupe), gri, bej, siyah gibi renkleri de tercih edebilirsiniz. Özellikle duvarlarda mat tercih edeceğiniz, gri, siyah, krem gibi renkleri mat görünümlü boyalar ile elde etmek istediğiniz dekorasyona oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra odanın büyük bir bölümünde mat tonları soğuk tonları mat renkli dokuma döşemeleri kullanıp turuncu veya sarı gibi renkler ile canlandırabilirsiniz.

Bunlara ek olarak eğer yata odasında mat tonları kullanmak istiyorsanız daha açık renkleri tercih etmenizi öneririm. Örneğin duvarlarda mat bir ekru rengi, mobilyalarda mat gri renkleri, perdelerde beyaz veya krem renkleri eğer yine koltuk ve yatak başlığı tercih edecekseniz birbiri ile aynı kumuşa sahip berjer ve yatak başlığı yaptırabilirsiniz. Halı olarak da daha çok sade fakat düz veya zikzak çizgili, örgü görünümlü oldukça kalın dokulu halı odayı bütünleyecektir. Buna ek olarak eğer yan sehpaları da ayrı olarak şansınız varsa o zaman geometrik şekillerde mat siyah renge sahip basit yapını veya bir çekmeceli yan sehpası satın alabilirsiniz. Eğer odaya renk katmak istiyorsanız o zaman yan sehpalara koymayı tercih edebileceğiniz el yapımı olan ve betondan yapılmış olan ufak objeler veya aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

Write a comment