Espirili, Çarpıcı ve Renkli : Pop-art dekorasyon

pop-art ev dekorasyonPop-art denilen akım aslından çok uzun zamanlar önce değil 20. Yüzyılda bir akım olarak kendini göstermeye başlamıştır. Özellikle de geçen sene çok hızlı bir şekilde tekrar radarlarımıza giriş yapmaya başladı. Kıyafetler de saçlarda, aksesuarlarda, ev dekorasyonlarında oldukça fazla üretilmeye satılmaya ve kullanılmaya başlandı. 

Pop-art ile ilgili dekorasyon yapmadan önce pop-artı biraz araştırmakta fayda var. Öncelikle konu ile ilgili detaylı olarak bilgi aldıktan sonra, hangi renklerin kullanıldığına, renklerin nasıl bir arada kullanıldığında, işlenilen figürlerin şekillerine bakarak nasıl bir dekorasyon oluşturacağınız aşağı yukarı kafanız da canlanacaktır. Daha çok parlak renklerin, birbirine zıt ve neon renklerin kullanıldığı bir sanattır. Bunun birlikle uyumlarına dikkat edilmeden birçok rengin en çarpıcı tonları kullanılmaktadır. Bunun dışında bir de desenlerden bahsedelim. Genel olarak karikatürize edilmiş desenler vardır. Bunlar genelde Hollywood yıldızları olmaktadır.

Renkli koltuklar ve renkli duvarlar kullandıktan sonra genel olarak yastıklarda, tablolarda, tek bir koltuğun döşemesinde vs. kullanılabilmektedir. Bir duvarı komple bir starın pop-art haliyle kaplatabilir, bol bol disko ışığı gibi ışıklarla ışıklandırılabilir, bunla beraber fütüristtik şekillerde objeler ile beraber çizgili, yuvarlak, kareli desenler ile farklı renklerin bir araya getirilmiş aslında biraz da karışık durabilen döşeme kumaşları bir tan tekli korlukta da kullanılabilir. Bunun ya beraber farklı şekillerde koltuklar bir araya getirilebilir, 90’ların çizgi film karakterlerinden tablolar veya yastıklar tercih edilebilir.

Özellikle siyah beyaz veya lacivert beyaz düz veya zikzak çizgili örtüler, objeler, duvar kağıtları da pop-art da oldukça fazla kullanılmaktadır. Renklerin en parlak ve canlı olan tonlarını nasıl isterseniz araya getirebilirsiniz. Sadece ürünler de değil aynı zamanda da duvarlarda da kullanabilirsiniz. Örneğin duvarları parlak sarıya, fuşya engine, parlak açık mavilere boyayabilirsiniz.

pop-art duvar dekorasyon

Write a comment