Eviniz İçin Dekoratif Vazo Modelleri

Vazo modelleri kültürlere göre çeşitlilik gösterebilir. Vazo modellerinde dünya üzerinde en çok çeşitlilik Çin kültürüne aittir. Ülkemizde ise vazo kullanımı bir hayli az görülmektedir.

Türkiye’de Vazo

Vazolar ülkemizde 80 ve 90’lı yıllarda yoğun ilgi görmüştür. Fakat günümüzde evlerde vazo kullanımı neredeyse yok denilecek kadar azalmıştır. Fakat modern iş yerlerinde kullanımı evlerde kullanımın aksine büyük miktarda artmıştır.

Vazo Modellerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Mobilyalarınızla olan şekil ve renk uyumu çok önemlidir.
  • Kullanacağınız mekanı daraltmamasına dikkat edilmelidir.
  • Evde küçük çocuk, hiperaktif çocuk veya evcil hayvan bulunuyorsa; büyük vazolardan kaçınılmalıdır.

düz vazo modelleriDüz Vazo Modelleri

Düz vazo modelleri genelde tek bir desene ve en fazla 2 renge sahiptirler. Aynı şekilde kavisli kenarları mümkün olduğunca azdır. Genelde köşeli veya tek bir kenar eğime sahiptir. Yoğunlukla beyaz, siyah ve mat renklerde olurlar.

 

 

 

antik vazo modelleriAntik Vazo Modelleri

Bu modeller; genel olarak Yunan mitolojisinden esinlenerek yapılmaktadır. İnsan ve hayvan figürleri yoğun olarak karşımıza çıkar. Çoğunlukla heykel ve kolon türünde görünürler. Genelde kapı, koridor ve geniş alanlarda kullanılır.

 

 

 

minyatür vazo modelleriMinyatür Vazo Modelleri

Bu modeller adından da anlaşılacağı gibi daha küçük modellerdir. Genelde yemek masalarında kullanılmakla beraber süs olarak vitrinlerde de görünürler. Pek desene sahip olmamakla birlikte tek renk tercihi baskın ve bu renkte beyazdır.

 

 

 

çok amaçlı vazo modelleriÇok Amaçlı Vazo Modelleri

Bu tür modeller görüntüden çok ihtiyaca yönelik yapılırlar. Su vazoları, içecek vazoları olarak içerisinde taşınacak maddeye göre çeşitlilik gösterirler. İhtiyaç alanı genellikle mutfaklar ve yemekhanelerdir. İçlerindeki maddenin görünmesi açısından çoğunlukla şeffaf cam yapıya sahiptirler. Şeffaf yap çeşitli renklerde görünebilir.

 

Plastik vazolar

Plastik vazolar genelde tek kullanımlık olur ve hassas bölgelerde seçim tercihi vardır. Daha çok koyu renklerde ve oval yapılarda olurlar. Kullanım amaçları daha çok ihtiyaçtandır.

Write a comment