Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerisi

Bilindiği üzere günümüz toplumunda aileler gittikçe küçülmeye başlamış fert sayıları da günden güne azalmaya yüz tutmuştur. Gelişen teknoloji ve ilerleyen toplum bilinci ile birlikte gelen bu dağılma süreci, 2000’li yıllardan itibaren gittikçe hızlanmıştır. Eskiden geniş aileler toplum yapısını oluşturduğu için yaşadıkları evler de haliyle büyük olmuştur. Günümüzün trendi olmaya devam eden daha küçük mimarili evler ise beraberinde bazı sorunları getirebilmektedir. Sanılanın aksine sadece yalnız yaşayanlar değil, kimi aileler de küçük mimarili yapıları tercih etmeye başlamışlardır. Daha çok büyük şehirlerde karşımıza çıkan bu özellik gittikçe tüm kentlere yayılma göstermektedir. Kimi zaman kendi ev yaşamımız içerisinde küçük mimarili yapıların getirdiği büyük sorunlarla karşılaşabiliriz. İşte bunlardan birisi de sığma sorunudur.

Oda sayısı az ve küçük bir evde yaşıyorsanız siz de sığma sorununu elbette yaşıyorsunuzdur. Eski eşyalarınızın büyük olup yeni ufak evinize sığmaması ve alacağınız veya almayı düşündüğünüz eşyaların standart boyutta olması sizin için hayal kırıklığı yaratabilir elbette. Fakat son zamanlarda gelişen mimari değişimlere paralel olarak ev dekorasyon sistemi de değişim göstermeye başlamıştır. Küçülen evler beraberinde küçülen eşyaları getirmiştir.

Sizde böyle küçük bir evde yaşıyorsanız yapmanız gereken şeyler elinizde cetvel veya mezura ile ölçüp biçmekle başlayacaktır. Birden fazla kullanım alanı olan eşyalar favoriniz olmalıdır ayrıca. Mesela masa ihtiyacınız var ise duvara menteşe ile monte ettiğiniz mobilya parçasını masa olarak kullanıp ihtiyacınız olmadığında kapatmanız size yer kazandıracaktır. Ayrıca kapalı haline resim, tablo, fotoğraf yapıştırırsanız ikisi bir arada kullanım olanağı elde etmiş olursunuz. Yatak haline gelebilen koltuklar son zamanlarda görmeye alıştığımız mobilyalar arasına girmiştir. Uyumadığınız zaman bir kaç pratik hareketle tekrar koltuk haline getirebilirsiniz. TV’niz gittikçe incelir, plazma halini almaya başlayabilir. Küçük mimari ile tasarlanan evler zaten Amerikan mutfaklı olarak inşa edildiği için tezgâhın altında çamaşır makinası için mevcut bir yeriniz vardır elbet. Fakat mini veya midi buzdolapları size yer kazandırabilecektir. Ayrıca geri kalan eşyalar için raflar sizin kurtarıcınız olabilir. Bolca raf eklemek ayrıca kitaplarınız için de uygun bir yer olacaktır. Üstelik rafınızı kendiniz kolay, eğlenceli ve dekoratif bir şekilde yapabilirsiniz.  Bu tarz fikirlerle kendi evinizde yeriniz dar olmamış olup rahat ve pratik bir kullanım alanı elde etmiş olabileceksiniz.

Related Posts

Read More

Küçük Salon Dekorasyonu

Herkes geniş, ferah ve büyük evlerde oturmak ister. Fakat günümüzün hayat şartları, ekonomik durumumuz sebebiyle bazen…

Write a comment