Mutfak Halısı Nasıl Seçilir?

modern mutfak halısıMutfağınıza halı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey leke, kir ve toz tutmayan özellikte olmasıdır. Mutfaklar evin en kısa zamanda kirlenen bölümüdür ve temizliği önemlidir. Çok kalın halılar yerine, makine de yıkanabilir özellikte olan ince ve kullanışlı halılar tercih edilmelidir.

Mutfak Halısı Seçimi

Mutfak halısı seçerken ilk yapmanız gereken şey halıyı nereye koyacağınızı belirlemektir. Halının yeri belirlendikten sonra ölçü alınmalı ve halı boyutu belirlenmelidir. Ölçü belirlenirken büyük boyutlar tercih edilmemelidir, yolluk şeklinde bir halı tercih etmek daha kullanışlı ve daha estetik bir hava katacaktır. Mutfaklar sık hareket edilen yerler olduğu için halı tabanları lateks olanlar tercih edilmesi kaymaması için doğru bir tercih olacaktır.

Daha sonra halının rengi ve tasarımı belirlenmelidir. Mutfak dolapları ile uyumlu bir tasarıma sahip olmalı ve rengi perdeleriniz ile uyum sağlaması hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Mutfak Halıları Nereye Serilir?

Mutfak halılarının masanın altına doğru serilmesi ortaya güzel bir görüntü çıkarır. Fakat sürekli bir şeylerin dökülmesi temizlik açısından zor bir durum halini alır. Masa altı tercih edilmediği takdirde tezgah önüne halılarınızı sermek mantıklı bir seçim olacaktır. Tezgah önünde çok hareket edildiği için halıların kaymaması için halı altlarına, halı kaydırmaz koymanız doğru olacaktır.

Mutfak Halısının Rengi ve Deseni Nasıl Olmalı?

Mutfak halısının rengi dekorasyon açısından önemlidir.

Mutfak halısının rengi belirlerken koyu zemine açık renk halı açık zemine ise koyu renkli halı tercih etmelisiniz. Renkleri belirlerken perde ile de uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Halınız üzerindeki renklerin arasında, mutfak dolaplarının renginin de olmasına özen göstermelisiniz.

Mutfak halısının desenini belirlerken mutfak dolaplarının dekorasyonu önemlidir. Klasik tarzda bir mutfağa sahip iseniz klasik tarzda veya antika halı seçimi yapmalısınız. Modern bir mutfağa sahip iseniz çizgili veya dokuma halılar tercih edebilirsiniz.

Write a comment