Odayı Daha Aydınlık Göstermek için 8 İpucu

Dekorasyonda özelikle mekanları aydınlık göstermek çok önemlidir. Alan ne kadar geniş olursa olsun daima aylıklı bir iç ferahlatacaktır. Elbette geniş odalar bu daha kolay olabileceği için daha dar mekânlar için muhakkak aydınlatmanın iyi yapılması gerekmektedir.

  1. Asma tavanı hepimiz biliyoruz, azma tavanlarda hem iç tarafından gelen ışıklandırmalar ile hem de homojen dağılmış ışıklandırmalar ile oldukça aydınlık bir görüntü elde edebiliriz. Üstelik led ışıkların oldukça fazla kullanılmaya başlandığı günümüzde enerji tasarrufu sağlanırken ışıklandırma daha kuvvetli yapılabilmektedir.
  2. Eğer imkanımız varsa camları Fransız balkona dönüştürebiliriz. Böylece evin içine girebilecek olan ışık miktarı artacaktır.
  3. Işık almayı engelleyen, camın kapanmasına neden olan perdeler tercih edilmemelidir.
  4. Odada ışığı yansıtan oldukça fazla ürün kullanılmalı böylece objeler ışığı emmemeli. Örneğin bol miktarda pürüzsüz ve parlak yüzeyli, aynı zamanda aynalı yüzeyler işimize yarayacaktır. Sehpalar, vitrinler, aksesuarlar ayna veya cam kaplı olarak kullanılabilir.
  5. Duvarların parlak beyaz boya ile boyanmalıdır. Yarı parlak veya mat boyaların ünlü olmasıyla beraber genellikle duvarlarda saten boyalar çoğunlukla kullanılmaktadır. Ancak mat renkler veya parlaklık barındırmayan renkler ışığı emecektir. Fakat parlak tercih edilmesi iç mekanın çok daha gösterişli durmasını sağlayacaktır.
  6. Açık renkli dekorasyon ürünleri kullanılmalıdır. Pastel tonlarından ziyade parlak renklerin daha açık tonları kullanılabilir. Örneğin daha yumuşak renkli olan tozpembe değil içerisinde sıcak tonların bulunduğu bir pembe tercih edilebilir.
  7. Bol Bol şeffaf ürün tercih edin. Bunlar cam masalar olabileceği gibi son zamanlarda oldukça popüler olan akrilik masalar ve akrilik sandalyeler olabilir.
  8. Koyu renkli ürünler tercih edilmek isteniyorsa eğer bunlar tek bir yerde tek bir alanda toplanılarak kullanılmalı mesela koyu renkli bir duvarın onuna koyu renkli bir sehpa ve koyu renkli bir berjer kullanılabilir. Bu alan birkaç açık renkli ürün ile renklendirilebilir.

Write a comment