Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

oturma odası dekorasyonİnsanın temel ihtiyaçlarından biriside barınmadır. Geçmişte sadece barınmak için kullandığımız evlerimiz günümüzde bizim kendimizi rahat hissedeceğimiz vakit geçireceğimiz karakterimizi yansıtacağımız mekanlar olmuştur. Evimizin konumu eşyalarımız her şey yaşam kalitemizi etkilemektedir. Bu yüzden daha kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsak evimizin dekorasyonuna önem vermeliyiz. Evimizin en önemli odalarından biriside oturma odasıdır.

Oturma odası diğer odalara nazaran daha çok dinlenmek eğlenmek kendimizi iyi hissetmek kendimize ve ailemize daha çok vakit ayırabileceğimiz alandır. Bu yüzden dekorasyonu çok önemlidir. Oturma odasında kullanılan renkler, aksesuarlar, mobilyalar dekorasyonun önemli parçalarıdır. İnsanlar evlerini kendi zevklerine göre dekore etmek isterler. Ancak ev de dekorasyon yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İnsan psikolojisini birçok faktör etkileyebilir. Bu faktörler göz önünde tutularak hareket edilmelidir.

Oturma Odası Dekorasyonunda Mobilyanın Önemi

Oturma odasında daha iyi vakit geçirmek için mobilya seçimi önemlidir. Mobilyanın rahatlığı kullanımı dikkat edilmesi gereken konulardır. Özellikle oturma odasında kullanacağımız kanepelerin temizlenebilir olması çok önemlidir. Günün büyük bölümünü oturma odasında geçiririz. Misafirleri orada ağırlarız. Bu yüzden kolay temizlenebilir kumaşlar tercih edilmelidir. Mobilyaların renkleri de önemlidir.

Renkler insan psikolojisini etkiler. Örneğin koyu renkler bizi olumsuz etkiler ruhsal bunalıma bile sokabilir. Oturma odasında kullanılan renklerin daha canlı olması gerekmektedir. Tabi ki renk seçimi yaparken odanın ışık alıp almamasına da bakılmalıdır. Odada kullanacağımız renk sayısı çok olmamalıdır.

Özellikle tek bir rengin tonlarını kullanarak uyumlu bir dekorasyon yapabiliriz. Uyum sevmeyenler için ise çok zıt renklerin kullanılmaması önerilir. Çünkü çok fazla renk kullanımı başlarda hoşumuza gitse de zaman geçtikçe hoşumuza gitmeyebilir.

Oturma Odası Dekorasyonunda Aksesuar Önemi

Aksesuar seçimi kendimizi ev dekore ederken en özgür hissettiğimiz aşamadır. Mobilyaları ne kadar kendi zevkimize göre seçsek de belli kalıplara göre seçim yapmamız gerekir. Oysa aksesuar sadece kendi istediğimiz kendi zevkimizi tam anlamıyla yansıttığımız eşyalardır. Evin diğer odalarında çok fazla aksesuar kullanmak için pek fazla alternatifimiz yoktur. Ancak oturma odası için seçilecek çok fazla aksesuar vardır. Aksesuar seçimi yaparken mobilyalarla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Write a comment