Rahat Bir Salon İçin Mobilya Önerileri

Hem salon hem de oturma odası ürünlerde genellikle salon oldukça kullanışsız dizayn edilir. Koltuklar daha rahatsız, objeler daha soğuktur. Genellikle misafir geldiğinde de kendini çok rahat hissetmez çünkü sizde salonda çok rahat değilsinizdir. Vaktinizi salonda değil oturma odasında geçirdiğiniz için salona hem ısınmamışsınızdır hem de çok aşina değilsinizdir. Bu nedenle salon dekorasyonu yaparken öncelikle kendinizi rahat hissetmelisiniz.

Genellikle salonlar için yapılan mobilyalar oldukça serttir ve daha az kullanıldığı için yumuşayamaz da. Bunun için öncelikle rahat bir koltuk takımı seçilmelidir. Tek bir takım yerine takımı siz de yapabilirsiniz. Örneğin modern bir deri koltukla yöresel dizaynda bir koltuğu bir araya getirebilirsiniz. Burada önemli olan koltukların kumaşlarının leke tutmaz özellikte olmasıdır. Koltuklara oturarak test edin. Çok sert süngeri olan koltuklar seçmeyin. Bunun yanı sıra boyut olarak çok büyük ve yerden çok yüksek koltuklar seçmeyin. Misafirlerinizin de sizin de otururken çok rahat olmayacağınızı unutmayın.

Koltuklarda çok fazla yastık kullanmayın. Oturacak yer kalmayabilir fakat hiç yastık kullanmamak da yastığa ihtiyacı olan misafirlerinizi rahatsız edebilir. Bunun yanı sıra berjerleri seçerken koltuklardan farklı tonlarda ve yapılarda seçebilirsiniz. Farklı dokularda ve şekillerde olan oturma grubu tek düzelikten ve resmiyetten sizi uzaklaştıracağı için daha rahat bir ortam sağlayacaktır. Çok büyük bir orta sehpası seçmeyin bu hareketi zorlaştırabileceği gibi alanı daraltacaktır.

Bunun yanı sıra küçük küçük çok fazla küçük obje tercih etmeyin. Göz yorucu olmakla beraber ortamın enerjisiniz alacaktır. Küçük fakat az obje de odada bir boşluk hissi yaratacağı için yine bir gerginlik yaratacaktır. Sehpa seçimi yaparken klasik rutin sehpalardansa daha yüksek olan sehpalar daha kullanışlı olacaktır.

Halı seçimi yaparken odanın geneline bakmalısınız. Oda çok sade ise bunu halıyla hareketlendirmelisiniz. Çok açık renkte bir oda bomboş gibi görünecektir bundan kaçınmalısınız. Halılarda genel olarak koyu tonlara gitmek oldukça uygun olacaktır böylece misafirlere yaptığınız ikramlar döküldüğünde telaşa kapılmanıza gerek kalmayacaktır.

Write a comment