Retro Sevenler için Dekorasyon İpuçları

retro ev dekorasyonuRetro dendiğinde aklımıza eskiler gelir. Eski derken eskimiş değil eskiyi anımsatan. Hem moda hem makyaj hem de dekorasyon gibi konularda da eskiye dönüş her dönemde görülmektedir. Bunun için eğer Retro bir dekorasyon yapmak istiyorsanız öncelikle Retro esintileri olan yeni ürünler veya gerçekten eski olan ürünlerde ufak tefek yenilikler yaparak bu eşyaları dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz.

Özellikle sepya olgusunun ön planda olduğu Retro dekorasyonlarda genellikle bej, kahve tonları, soluk yeşiller soluk maviler soluk kırmızılar ön plandadır. Genellikle eski fotoğraf makineleri, gramafonlari eski piyanolar, eski koltuklar, eski sehpalar vs. oldukça fazla kullanılmaktadır. Örneğin açık, soluk tonlarda yeşil deri bir koltuk ile birkaç tane vintage görünümlü kırlent ile bir araya getirilebilir. Bunun yanı sıra duvarlarda canlı tonlarda olmayan 70-80 ler Hollywood veya Türk Sinemasına ait yıldızlar kullanılabilir. Aynı zamanda bu resimler veya tablolar yine Retro görünümlü çerçeverin içine konulabilir. Bunun yanı sıra dekoratif ürünler seçilirken çok çok yeni görünümlü değil de daha çok biraz yıpranmış görünümlü olan bunun yanı sıra daha yuvarlak hatlara sahip mat boya ile boyanmış sehpa veya vitrin kullanabilirsiniz.

Halı seçimi olarak eski dönemlerde bolca karşıma çıkan patchwork halılar kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer parlak bir dekorasyon ve renkli bir dekorasyon arzu ediyorsanız o zaman 90ların modası olan rengarek ürünlere geçebilirsiniz. Küt hatlara sahip 3’lü koltuklar, yuvarlak hatlara sahip berjerler ile birleştirilebilir, açık parlak mavi renkler kırmızı puantiyeli beyaz kumaşlar ile birleştirilebilir. Duvarlarda sarı veya fuşya renkler kullanılabilirken bol bol rengarenk abajurlar, 90’ların film artistlerinden tablolar, ahşap zigon sehpalar, turuncu deri koltuklar veya puflar ile birleştirilebilirler.

Write a comment