Salon Dekorasyonunda Perde Nasıl Seçilir

Salon perdelerini seçmek için öncelikle salonun diğer her şeyinin tamamlanmış ya da tamamlanmaya çok yakın olması gereklidir. Perdeler seçilirken renklere, dekorasyon tarzına ve kullanılan objelere oldukça bağlıdır. Sonuç olarak salonun en büyük parçalarından olan salon perdesi, salondan bağımsız olarak düşünülemez. Bu sebepten ilk önce salonu tam olarak bitmeli ve perde seçimleriniz buna göre şekillendirmelisiniz.

Geçtiğimiz dönemlerde önce tafta fonları olan, yuvarlak desenler verilmiş perdeler oldukça moda oldu daha sonra ise rustikli perdeler oldukça kullanışlı hale geldi. Ardından zebra perdeler kullanılmaya başlandı. Şimdi ise daha çok modern tarzlarda daha sade perdeler kullanılmaya başlandı.  Daha düz tonlar, tercih edilmeye başlanmakla beraber  perdelerin belinden bağlayıp oları şekillendirerek kenara çekme fikri epeh bi ortadan kalktı. Bununla birlikte taşlı aksesuarlar, çiçek desenli gipürlü perdeler de per tercih edilmemeye başlandı. Daha çok belli belirsiz, flu bir görüntü ortaya çıkartan, oldukça minimalist perdeler kullanılmaya başlandı. Özellikle salonlarda daha modern dekorasyonlar yapılmaya başlamakta klasikliği seven kişiler de perdelerinde daha modern seçimler yapmayı tercih ettiler.

Ayrıca kalın beyaz fon perdelerinin yerini dokuma kumaşlardan bej, gri tonlardan ön tarafta kullanılan perdeler ile beraber arka tarafta dümdüz incecik peyaz tüller kullanılmaya başlandı. Veya eğer evinizin içi gündüz çok fazla görünmeyecek şekildeyse o zaman da tek renk beyaz tonları veya krem tonlarında keten perde de tercih edilebilmektedir.

Perdelerde kullanacağınız renkler genel olarak odanın genel tonlarına çok fazla atıfta bulunmamalı. Bu odanın daha demode görünmesine sebep olacaktır. illa perdeler de odanın tonlarını kullanma zorunluluğunu varsa o zaman düz perde ve düz tül tercih edebilirsiniz. perdelerde kullandığınız renkler daha parlak değil mat renkler ve mat kumaşlar olmalıdır. İçerisinde pırıltılar, simler, taşlar olan perdeleri pek tercih etmemelisiniz.

Write a comment